Nie ulega wątpliwości, że trening siłowy kobiet oraz mężczyzn – różnią się od siebie. Wynika to przede wszystkim z różnic biologicznych, strukturalnych oraz naturalnych uwarunkowań wynikających z posiadania określonej płci. Warto zaznaczyć jednak, że błędnym jest mniemanie, jakoby ten rodzaj aktywności posiadał znaczące różnice i nie był do siebie w żaden sposób podobny – wręcz przeciwnie! W rzeczywistości trening siłowy kobiet oraz mężczyzn odróżniają jedynie wartości obciążeń oraz intensywność wydolnościowo-wytrzymałościowa (w przypadku kobiet jest ona mniejsza i stanowi około 63.5% siły prezentowanej przez mężczyznę). Co więcej, nie możemy generalizować specyfiki treningu siłowego, sprowadzając tego podziału jedynie do reprezentacji płciowej – oczywistym jest, że pod względem fizycznym kobieta jest słabsza od mężczyzny i w jej przypadku zarówno proces powstawania, budowy, jak i kształtowania się tkanki mięśniowej przebiega wolniej, natomiast w żaden sposób nie umniejsza to jej zasługom.
Kobiety vs mężczyźni
Jak już wiemy – kluczowa różnica odnosi się do poziomu możliwości siłowych – dlatego w części, która przeznaczona jest bardziej dla kobiet, znajduje się więcej sprzętu do treningu cardio (szybkość, wytrzymałość, dynamika), natomiast w części męskiej, możemy wyróżnić więcej: hantli, ciężarów, obciążników, czy też ławek. Ponadto udowodniono, że kobiety posiadają większą zawartość tkanki tłuszczowej, przez co posiadają zwiększone predyspozycje do przybierania na wadze, ale za to mogą liczyć na szybsze tempo utraty wagi. Z kolei w odniesieniu do tempa wzrostu siły – w przypadku płci pięknej, może temu procesowi towarzyszyć znacznie mniej zintensyfikowany przyrost masy mięśniowej, niż w przypadku panów. Przyczyną tego stanu rzeczy jest różnica w poziomie stężenia testosteronu w organizmie.
Można powiedzieć zatem, że trening siłowy kobiet i mężczyzn różni się tylko i wyłącznie pod względem estetycznym, kobiety (co się bardzo często zdarza) kładą nacisk na dolne partie ciała, natomiast mężczyźni preferują górę. Nie oznacza to jednak stałej i niezaprzeczalnej wyłączności, stwierdzenie to bowiem nie jest regułą niepodważalną – trener personalny (jako specjalista) może zdecydować się na indywidualny dobór ćwiczeń i nie muszą mieć one ogólnie przyjętej konstrukcji, tudzież struktury (nacisk może zostać położony na zupełnie odmienne elementy). Warto dodać, że podczas tego rodzaju aktywności, jaką jest bardzo wymagający trening siłowy, należy stosować pewne zasady, ponieważ w przeciwnym razie nie możemy liczyć na spektakularne rezultaty. Przede wszystkim – zdrowa, zbilansowana oraz różnorodna dieta, a także odpowiednia suplementacja. To bardzo ważne, dzięki temu możemy zadbać o swoje bezpieczeństwo, zdrowie oraz równowagę – od wewnątrz, co stanowi podstawę do czynienia jakichkolwiek postępów. Niezwykle istotne jest uzupełnianie wszystkich niedoborów powstałych w wyniku intensywnego wysiłku fizycznego.
Co więcej – nasz organizm w aż 70% składa się z wody, co oznacza, że stopień nawodnienia jest dla nas niezwykle istotny, inaczej nie będziemy w stanie przeżyć. Powinniśmy wypijać (przy aktywności fizycznej) minimum 3 litry płynów każdego dnia – to konieczne i naprawdę bardzo ważne. Nie ignorujmy własnego organizmu! Dążąc do pięknego, wymarzonego wyglądu, pamiętajmy, że nasze ciało to symbioza wielu powiązań, a zatem wszystkie jego elementy muszą działać prawidłowo, aby efekt finalny również zakończył się sukcesem. Rzeczywiście, aktywność fizyczna i jej ogólna specyfika wyróżniają, wyszczególniają pewne różnice płciowe, natomiast wszystkie inne czynniki prowadzące do osiągnięcia celu – są takie same!
W ramach suplementacji, na przykład, poleca się preparaty witaminowe oraz te, które bogate są w aminokwasy, takie jak: magnez, potas, żelazo, cynk, fosfor. Co więcej bardzo popularne wśród obu płci są: preparaty węglowodanowe, białkowe, a także węglowodanowo-witaminowo-białkowe. Dzięki nim właśnie: zachowujemy dobre samopoczucie, uzupełniane są wszelkie niedobory, zapobiegamy kontuzjom oraz urazom, przyspieszamy oraz umożliwiamy regenerację organizmu, intensyfikujemy wszystkie pozytywne procesy zachodzące w naszym ciele.